Warszawskie Drzewo Roku 2024

Około 9 milionów drzew, a wśród nich to jedyne – Warszawskie Drzewo Roku 2024. Które z drzew zdobędzie ten wyjątkowy tytuł? O tym zdecydują mieszkańcy.

Właśnie rusza druga edycja plebiscytu na Warszawskie Drzewo Roku, do którego zgłoszenia wysyłać mogą wszyscy mieszkańcy stolicy. Celem jest wybór drzewa, rosnącego na terenie Warszawy, które ze względu na swoją historię i cechy gatunkowe (wielkość, obwód, wiek, układ) zasługuje na tytuł „Warszawskiego Drzewa Roku 2024”. Zgłoszenia przyjmowane są od 15 lipca do 11 sierpnia br.

Zgłoś swojego faworyta
Wielu mieszkańców ma swoje ulubione drzewo, do którego chętnie się wraca, odpoczywa pod nim czy po prostu je podziwia. Każde ma swoją historię, a z niektórymi wiążą się miejskie legendy. Plebiscyt jest doskonałą okazją, by podzielić się tymi historiami z szerszym gronem odbiorców. Aby zgłosić swoje ulubione drzewo do plebiscytu, wystarczy wypełnić formularz internetowy zamieszczony na stronie www.zzw.waw.pl/drzeworoku, wskazując podstawowe informacje dotyczące rośliny oraz uzasadnienie zgłoszenia. Historie, które nieść będą ze sobą te drzewa i ich znaczenie dla lokalnej społeczności, będą kluczowe przy wyborze tego jedynego.

Wszystkie zgłoszenia oceni komisja, w skład której wchodzić będą dendrolodzy Zarządu Zieleni m.st. Warszawy (ZZW), przedstawiciele Lasów Miejskich Warszawy, Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego
i Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Jury wybierze po jednym drzewie z każdej dzielnicy. Wybrańcy zostaną tym samym dzielnicowymi reprezentantami w drugim etapie – głosowaniu głównym. Finałowa „18” zostanie ogłoszona 28 sierpnia. Wtedy też rozpocznie się głosowanie internetowe.

Drzewo, które głosami internautów zwycięży w plebiscycie, otrzyma tytuł „Warszawskiego Drzewa Roku 2024”, pamiątkową tabliczkę oraz zostanie zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku. Zwycięzca zostanie ogłoszony 5 października, podczas Pikniku Dendrologicznego w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.

Miejscy ogrodnicy kochają drzewa
Plebiscyt na Warszawskie Drzewo Roku jest częścią większego projektu – W koronach miasta, realizowanego przez warszawski Zarząd Zieleni od 2019 roku. Skupia się on właśnie na drzewach. Poprzez różne działania edukacyjne – warsztaty, spacery czy pikniki, edukatorzy
i dendrolodzy ZZW dzielą się swoją wiedzą na temat tych wyjątkowych roślin. Przybliżają mieszkańcom Warszawy problematykę związaną
z drzewami, w tym dotyczącą ich wpływu na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę, a przede wszystkim na jakość życia mieszkańców miasta – ludzi i zwierząt. Zwracają uwagę na relacje drzewostanu ze środowiskiem i metody pielęgnacji drzew, w tym jak mieszkańcy Warszawy mogą na co dzień wspierać drzewa w zakresie ich prawidłowego rozwoju.

Warszawa, 15 lipca 2024 r.

 

Oddział Warszawski PTD
serdecznie zaprasza na Galę
Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego

Szczegóły w następnych komunikatach.

W niedzielę 7 lipca br. odbył się finałowy spacer w parku
Żelazowa Wola w ramach Cyklu Parkoznawstwo, realizowany
jako projekt MEIN przez Katedrę Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. 
Spacery prowadzone przez architektów krajobrazu i dendrologów (członków PTD): Jana Łukaszkiewicza, Beatę Fortunę-Antoszkiewicz, Jacka Borowskiego i Piotra Wiśniewskiego, gromadzą za każdym razem liczne grono entuzjastów parków
i dendroflory.

Spacer w parku Żelazowa Wola był ostatnim z zaplanowanego cyklu. Planujemy jednak kontynuację całego projektu i przygotowanie jego kolejnej odsłony.

Informacje o Parkoznawstwie na stronie projektu:
 
Jan Łukaszkiewicz 
W niedzielę 7 lipca br odbędzie się finałowy spacer w parku Żelazowa Wola w ramach Cyklu Parkoznawstwo, realizowanego jako projekt MEIN przez Kat. Architektury Krajobrazu SGGW
w Warszawie, pod patronatem PTD. 
Spacery prowadzone przez architektów krajobrazu i dendrologów (członków PTD): Jana Łukaszkiewicza, Beatę Fortunę-Antoszkiewicz, Jacka Borowskiego i Piotra Wiśniewskiego, gromadzą za każdym razem liczne grono entuzjastów parków
i dendroflory.
Spacer w parku Żelazowa Wola jest ostatnim z zaplanowanego cyklu. Planujemy jednak kontynuację całego projektu
i przygotowanie jego kolejnej odsłony.

Informacje o Parkoznawstwie na stronie projektu:
www.parkoznawstwo.sggw.edu.pl
Zaproszenie na spacer w parku Żelazowa Wola:

Jan Łukaszkiewicz

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam na ostatnie przed wakacjami spotkanie
z cyklu Nasi Wielcy organizowane we współpracy
ze Stowarzyszeniem Konserwatorów Zabytków

20 czerwca 2024 r. (czwartek)  godzina 12.45
Pałac na Wyspie
Transmisja wykładu online od godz. 13.00-14.00

Władysław Niemirski
wspomnienie życia i twórczości w 110. rocznicę urodzin
prelekcję wygłosi dr hab. inż. arch. kraj. Marek Szumański
emerytowany Profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

Wykłady transmitowane są na żywo z Pałacu na Wyspie w mediach społecznościowych Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Ze wszystkimi wydarzeniami zorganizowanymi w ramach obchodów rocznicowych prof. Longina Majdeckiego można zapoznać się na stronie projektu :
https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/nasze-projekty/swiat-ogrodow-longina-majdeckiego

Z pozdrowieniami

Parkoznawstwo” to cykl spacerów krajobrazowo-dendrologicznych prowadzonych przez SGGW w Warszawie, pod patronatem PTD oraz SARP po wybranych warszawskich parkach, w ramach realizowanego przez SGGW projektu POPUL/SP/0272/2023/01 w programie MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki”.
„Parkoznawstwo” nawiązuje swoją nazwą do oryginalnej pierwszej nazwy kierunku Architektura Krajobrazu w SGGW z początków jego istnienia, z przełomu lat 20. i 30. XX wieku – czyli już prawie sto lat temu.
W dotychczas przeprowadzonych dwóch spacerach (ogrody Zamku Królewskiego, Bulwary Wiślane, ogrody BUW oraz Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego) uczestniczyło za każdym razem około 90-100 osób, co świadczy o tym, że projekt posiada duże znaczenie społeczne i cieszy się zauważalnym zainteresowaniem. Podczas spacerów uczestnicy zadają niejednokrotnie szczegółowe pytania dotyczące architektury krajobrazu i dendrologii, sporządzają notatki i fotografie – celem tych spotkań jest przecież popularyzacja nauki i tak się właśnie dzieje.
Dlaczego warto spacerować z nami? Podsumowanie dwóch pierwszych spacerów zobaczyć można na YouTube:
Kolejny spacer zaplanowany jest w niedzielę 09 czerwca w Parku Ujazdowskim – rozpoczęcie punktualnie o godz. 12:00.
Dane o projekcie i harmonogram spacerów znajdują się na stronie projektu: www.parkoznawstwo.sggw.edu.pl
Serdecznie zapraszamy!!
współorganizator wydarzenia
dr hab. inż. Jan Łukaszkiewicz
SGGW, członek PTD